يکشنبه, 2 ارديبهشت 1397
  • En
عنوان : اورژانس ماشین آلات و تجهیزات
تاريخ :
 ۱۳۹۰/۰۴/۱۸ 
ساعت : ۱۲:۱۰:۳۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


عبدالله ویسی آرا معاون مدیر نگهداری و تعمیرات

پس از این که مدیرعامل شرکت ملی حفاری از سوی وزارت نفت به عنوان مدیر عملیات مهار چاه شماره 24 انتخاب شد همه  واحدهای شرکت از جمله واحد نگهداری و تعمیرات، خود را برای حضور در جبهه ای دیگر از عملیات حفاری آماده کردند و با تمام پتانسیل خود عازم نفت شهر شدند.

 واحد نگهداری و تعمیرات نیز به عنوان واحدی که وظیفه کنترل بر کارکرد همه تجهیزات را برعهده دارد نیروهای خود را برای اعزام به نفت شهر آماده کرد. هرگونه تاخیر در استفاده از تجهیزات نه تنها می توانست سدی در مقابل پیشرفت عملیات ایجاد کند بلکه ممکن بود موجب وارد آمدن صدمات شدید به مهارگران شود.

در مرحله نخست کار، تکلیف شد ساخت حوضچه ها را با همکاری شرکت های دیگر در دستور کار قرار دهیم و با هماهنگی کامل با نیروهای ستادی حاضر در محل دو حوضچه احداث شد. در این مرحله شرکت های دیگر عملیات اجرا را برعهده داشتند و اصل کار نگهداری و تعمیرات در مرحله بعد آغاز شد.

تجهیزاتی که برای مهار فوران لازم بود پس از تهیه راه اندازی شد و در مدار عملیات قرار گرفت. 14 دستگاه پمپ تراک به محل اعزام شده بود. اين پمپ تراك ها درجمع دارای 40 موتور بودند و نگهداری از آن ها در شرایط خاصی كه در منطقه حکمفرما بود کار بسیار دشواری بود. همه این پمپ ها همزمان با یکدیگر کار می می کردند.

هم چنین ژنراتورهایی نیز برای تولید برق به محل آورده شده بود که از سرکشی به آن ها به هیچ وجه غفلت نمی شد. همچنين12 میکسر سيال نيز در محل فعال بود که نقش مهمی در عملیات مهار ایفا می‌کردند و در بعد بازرسی فنی، اين تجهيزات نيازمند دقت بالايي بودند. به بیان ساده نگهداری و اورژانس 24 ساعته تجهیزات، مهم ترین وظیفه واحد نگهداری و تعمیرات بود که نباید اجازه می داد کوچكترین خرابی، روند کار را متوقف کند.

برای پيشگيري از اتلاف زمان، پایش دقیق ماشین آلات در حین عملیات مهار به طور دقیق انجام می شد.

از لحاظ تجهیزات، شركت ملی حفاری ايران، هیچ گونه كاستي نداشت و مي توان گفت در آن عمليات هرچه که تجهیزات نیاز بود به منطقه اعزام شد. از اين رو با اعزام اين ماشين آلات و تجهيزات به نفت شهر، واحد نگهداری نیز آمادگی خود را برای پایش مرتب دستگاه ها اعلام کرد.

محدودیت جا و ایمن نبودن محیط باعث شد تا از حداقل نفرات تخصصی استفاده کنیم ( 12 نفر- 3 نفر در شب مشغول بودند و مابقی در روز به رصد تجهیزات می پرداختند.)

در عملیات مهار چاه شماره 24 نفت شهر، پیش بینی های همه واحدها به واقعیت نزدیک بود. واحد نگهداری و تعمیرات نیز با برآوردهای خود نه تنها مواد و تجهیزات مورد نیاز را به نفت شهر انتقال داده بود بلکه تجهیزات جايگزين را نیز به منطقه آورده بود تا در صورت نیاز استفاده شود.

عملیات نفت شهر هزینه‌بر بود و نفتی که در اثر فوران و آتش هدر مي رفت؛ به نوعي، منافع ملی را تهدید می کرد لذا تصمیم گرفته شد نظارت ها آن لاین و شبانه روزی باشد؛ اعضای تیم نگهداری و دیگر متخصصان صنعت نفت از جان و دل مایه گذاشتند و روح وحدت را در این عملیات به اوج خود رساندند.

جدای از مسائل فنی  تخصصی مهم ترین عاملی که فوران چاه 24 نفت شهر را مهار کرد همین روح وحدت و یکپارچگی میان افراد حاضر در محل بود.


نمایش تعداد بازدیدها : 3198

بازگشت           چاپ چاپ         

پورتال شرکت ملی حفاری ایران

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0