يکشنبه, 2 ارديبهشت 1397
  • En
عنوان : يادروز ايام حماسه و ايثار:اطفاء چاه 50 اهواز بدست توانمند مهارگران متخصص و متعهد صنعت نفت جمهوري اسلامي ايران ، گامي بزرگ در جهت پاسداري از ارزشهاي انقلاب اسلامي و قطع وابستگي به بيگانگان
تاريخ :
 ۱۳۸۹/۱۲/۰۳ 
ساعت : ۱۵:۹:۱۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

25 بهمن ماه سال 1371، چاه شماره 50 كريت اهواز و خيانت منافقان، اين روز را هيچ يك از مردم غيور استان خوزستان فراموش نخواهند كرد.روزي كه ايادي استكبار در عملياتي خرابكارانه چاه 50 اهواز را به آتش كشيدند با اين تصور كه ضربه اي مهلك به صنعت نفت ايران خواهند زد.ذهنيتي كه هيچ گاه جامه تحقق بر تن نكرد.

مدير عامل شركت ملي حفاري ايران در سالگرد فوران چاه 50 اهواز با تاكيد بر يكدلي و ايثار كاركنان صنعت نفت در مهار فوران اين چاه گفت:چاه 50 اهواز يكي از نادرترين فوران ها در دنيا بود، اين چاه با دارا بودن ويژگي هاي مانند فوران 70 هزار بشكه نفت ، 110 متر ارتفاع آتش ، 1500 درجه سانتي گراد حرارت ، بيش از 3000 پوند بر اينچ مربع فشار ، يك پديده بود كه هنوز هم هست.

مهندس بهمني اظهار داشت:همه كارشناسان خارجي در آن زمان عقيده داشتند كه ايرانيان قادر به كنترل اين چاه نيستند و در مصاحبه هايشان تاكيد مي كردند كه اگر آنها توانستند اين كار را به اتمام برسانند ما آنها را بعنوان رقباي خودمان قبول داريم .

مدير عمليات مهار چاه 50 اهواز تصريح كرد:كاركنان صنعت نفت با شجاعتي وصف ناپذير و درايت و تفكر ايراني و با استفاده از تكنيك و تكنولوژي نويني كه هنوز براي متخصصين و متبحرين مهار فوران چاهها قابل باور نيست ، چاه 50 اهواز را كنترل و مهار كردند .

مهندس بهمني افزود:از پيدايش نفت در ايران فورانهاي گوناگون بوقوع پيوسته است.  تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي چاههاي 6 و 46 اهواز  ، 1 و 33 رگ سفيد ،311مسجدسليمان  ، 20 نفت سفيد  ،   131 آغاجري  ، 46 پازنان  ، 126  مارون و ديگر چاه‌ها فوران كردند كه عمليات مهار و اطفاء حريق با حضور و مديريت كارشناسان خارجي انجام و اين تخصص در دست آنان همچنان باقي ماند.

 مدير عامل شركت ملي حفاري ايران گفت:با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي صنعت نفت به دست كارشناسان و متخصصين داخلي سپرده شد. فرزندان اين مرز و بوم در راستاي عزت و اقتدار ايران اسلامي در سخت‌ترين شرايط جنگ تحميلي و تحريم ، فوران چاههاي 3، 4و5 دهلران ، چاههاي نوروز، 20 حلقه چاه در كشور كويت ، چاه نفت سفيد ، 23 و29  كنگان، 104 مارون، 24 نفت شهر و چاه‌هاي دريايي سكوي ابوذر را در ميان بهت وحيرت خارجيان كنترل و مهار نمودند. اما چاه 50 كريت اهواز يكي از كم نظيرترين فوران‌هاي صنعت نفت جهان مي‌باشد كه بدست توانمند مهارگران و متخصصين صنعت نفت جمهوري انجام شد.

مدير عمليات مهار چاه 50 اهواز توضيح داد: از همان ابتداي آتش گرفتن چاه ،  فعاليتهاي گوناگوني براي خاموش كردن آن با بكارگيري دستگاههاي حفاري به منظور حفاري انحرافي و بستن چاه از اعماق زمين و تشكيل سيستم اطفاء حريق ، جهت مهار مستقيم چاه از سطح زمين آغاز شد اما با توجه به سرعت فوران و حجم آتش ، گروهي بر اين عقيده بودند كه عمليات مهار توسط مهارگران داخلي امكان پذير نيست ولي تيم مهار متشكل از مهندسين ، متخصصين ، كارشناسان و كارگران بر اساس يك حركت بسيجي و در ميداني همچون ميدان جنگ ، بدون توجه به اين نجواها با يك هماهنگي ، همدلي و همفكري به حول و قوه الهي كارعظيم خود را آغاز كردند.

 

مهندس بهمني با گراميداشت ياد و خاطره شهداي اين عمليات عظيم خاطر نشان كرد: از بارزترين نمونه‌هاي شهامت و ايثار در اين عمليات شهادت دو تن از بهترين فرزندان اين مرز و بوم بنام هاي عزيز الماسي و محمد علي دوستاني در حين عمليات مهار  بود كه سبب نا اميد شدن دشمنان جمهوري اسلامي ايران در خارج از مرزهاي اين آب و خاك گشته و با خط زرين در تار و پود تاريخ اين سرزمين نگاشته شد.

 

مدير عامل شركت ملي حفاري ايران اضافه كرد: در لحظات خاموشي چاه ، تيم مهار احساس عجيبي داشتند ، بطوريكه مثل يك عمليات در جبهه‌هاي جنگ ، همگي با چشمان اشك آلود و تكبير احساس واقعي خود را نشان دادند.مهارگران آتش در يك كار جهادي پس از گذشت 45 روز يكي از پرفشارترين چاههاي نفت را كه توسط ايادي استكبار و مزدوران دشمن به آتش كشيده شده بود در يك عمليات ابتكاري به كنترل خود در آورده و يك بار ديگر ثابت كردند كه قادرند سخت‌ترين ، دشوارترين مأموريتهاي محوله را با بذل جان به انجام رسانند .

 

گفتني است چاه شماره 50 كريت اهواز يكي از چاههاي مناطق نفت خيز جنوب است كه نفت توليدي آن به واحد بهره‌برداري اهواز براي تفكيك ارسال و سپس به پالايشگاهها يا پايانه‌هاي صادراتي نفت هدايت مي‌شود .

اين چاه در25/11/71 توسط ايادي استكبار به قصد ضربه زدن به ايران اسلامي به آتش كشيده شد.

چاه شماره 50 اهواز در سال  1352 تكميل و از مخزن آسماري آن نفت استخراج ‌شد.  توليد اين چاه روزانه 000/19 بشكه نفت بوده است.

 طبق برآورد‌هاي اوليه پس از به آتش كشيدن شدن اين چاه ، روزانه 70 هزار بشكه نفت خام و 50 ميليون فوت مكعب گاز از آن خارج شده و در آتش مي‌سوخت .

ارتفاع شعله آتش اين چاه ، بيش از110 متر تخمين زده مي‌شد و بيش از 2 هزار فوت در ثانيه نيز ، سرعت فوران چاه بوده است.

 1560 كيلوگرم در ثانيه هوا نيز به وسيله شعله‌هاي آتش اين چاه سوزانده شده و درجه حرارت ايجاد شده در مركز شعله بيش از 4 هزار درجه فرانهايت محاسبه شده است.

 عمليات اطفاء حريق از روز 26 بهمن ، چند ساعت پس از آتش گرفتن چاه آغاز شد .

با توجه به تجارب و سوابق درخشان مهندس حيدر بهمني در جريان مهار چاههاي منطقه دهلران در دفاع مقدس و چاههاي كويت ، وزير نفت ، هدايت ، راهبري و مديريت عمليات مهار چاه 50  اهواز را به وي واگذار نمود.

 


نمایش تعداد بازدیدها : 3428

بازگشت           چاپ چاپ         

پورتال شرکت ملی حفاری ایران

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0